Novi Egipat
- Detalji
- Objavljeno nedjelja, 08 Juli 2012 08:21
- Autor Anes Dzunuzovic
U srijedu, 4. jula u prostorijama Udruženja ''Mladi muslimani'' održana je tribina o Egiptu. Uvodničari tribine bili su prof. dr. Džemaludin Latić i prof. dr. Mohamed Ragab Abdel Gawwad, predavač na Internacionalnom Univerzitetu u Sarajevu. Tema profesora Latića bila je ''Korijeni Egipatske revolucije'', a profesora Gawwad ''Novi Egipat''. Tribina je izazvala pozornost kod prisutnih, a što je bilo vidljivo iz mnogobrojnih pitanja, odnosno aktivnog učešća i interesovanja za mnoga konkretna pitanja sadašnjosti i budućnosti Egipta. Tribini je prisustvovao i zamjenik ambasadora Egipta u BiH. Moderatot na tribini bio je Dženan Suljović, a prevodilac sa arapskog Mustafa Behramović.
U svom izlaganju profesor Latić je istakao da je revolucija u Egiptu svjetski događaj jer je Egipat uz Saudijsku Arabiju najveća muslimanska zemlja, zatim što je Egipat na strateški bitnoj poziciji zbog Sueckog kanala, granice sa Palestinom, zatim zbog činjenice da je afrički kontinent riznica bogatstva bitnog za cijeli svijet. Dakle, sve su to razlozi zbog koga je izuzetno bitna islamska revolucija u Egiptu. Naravno, zapadnim centrima moći i Izraelu kojeg su stvorili kao enklavu u islamskom svijetu ne odgovara ova revolucija, jer kako kaže Roger Garaudy ukoliko je jak Izrael onda zapadni centri moću imaju kontrolu nad 80% islamskog svijeta. Profesor Latić smatra da revolucija u Egiptu nije demokratska već islamska revolucija i da nije tačno da je ona počela sa interneta, zahvaljujući društvenoj mreži Facebook, već da je to bila revolucija koja je počela i pokrenuta iz džamija, a da je njen korijen negdje iza Prvog svjetskog rata, da je počela sa velikim vizionarima, slobodoljubivim piscima kao što je Hasan el-Benna, koji je osnovao Muslimansku braću 1928. godine, nakon što su sile zapada napravila svoje planove prema Bliskom Istoku. Zbog toga je i ubijen 1949. godine nakon proglašenja države Izrael. A njegova smrt će zapravo još više učvrstiti Muslimansku braću. Poslije njega je došao vjerovatno najuticajniji ideolog Muslimanske braće Sejid Qutb. Potom tu je šejh Muhamed Gazali, veliki prijatelj BiH. Tu su i drugi lideri Muslimanske braće, i to su te generacije koje Muslimanske braće, Egipćana koji su utemeljili prostor za revoluciju na Tahriru.
Profesor Gawwad u okviru teme ''Novi Egipat'' istakao je na početku da je koncipirao izlaganje na osnovu više izvora i političkh promišljanja i grupa Egiptu, poput izvora selefija, liberala, islamista. Revolucija u kojoj je srušen Mubarak smatra se jednom od najvećih revolucija u historiji čovječanstva i možemo slobodno reći da je ovo revolucija koju je podržao Allah dž.š. Predsjednik Austrije Heinz Fischer je rekao da je ovo revolucija zbog koje milione ljudi koji su bili okupljeni na Tahrir trgu treba nagraditi Nobelovom nagradom. Obama je rekao da studenti u Americi trebaju izučavati revoluciju u Egiptu. Britanski premijer David Cameron, također smatra da se egipatska revolucija treba izučavati u školama. Ovo je jedina revolucija u kojoj revolucionari iza sebe nisu ostavili nikakav nered, sve su počistili, sredili, nisu pljačkali radnje, uništavali ih, kaže profesor Gawwad.