Devetog januara obilježen je početak genocida nad Bošnjacima u BiH

 

U organizaciji Udruženja ''Mladi muslimani'', Javne ustanove Gradska biblioteka i Bošnjačke zajednice kulture Preporod Kalesija, u ovom gradu promovisana je knjiga “Lanet olsun – zločin nad Bošnjacima istočne Bosne”, autora Anesa Džunuzovića. Osim autora, o knjizi, u kojoj su opisani ratni zločini u 12 općina istočne Bosne, govorili su i dr. Edin Ramić, savjetnik za povratak i dijasporu Bakira Izetbegovića, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, te Fahrudin Sinanović, književnik, novinar i publicista.

 

Kako je rečeno, ovom promocijom se daje podrška ideji Udruženja ''Mladi muslimani'' da se 9. januara, kada se u manjem entitetu slavi i obilježava Dan RS-a, širom BiH organizuju promocije knjiga, tribine, izložbe, predavanja i okrugli stolovi na kojima bi se govorilo o genocidu, te da se ovaj dan progalsi Danom sjećanja na genocid u BiH. ''Ova knjiga je značajna jer se na jednom mjestu nalazi veliki broj činjenica, veliki broj imena zločinaca. Prikazuje činjenice koje su utvrđene. Način prikazivanja događaja je da o njima pričaju svjedoci. Oni su sagovornici. Također, na jednom mjestu se nalazi 1.018 imena izvršilaca zločina'', kazao je Ramić na promociji, dodajući kako se nada da će ova knjiga inspirisati i druge hrabre autore da napišu nove knjige o područjima gdje su počinjeni zločini. Prema njegovim riječima, entitet RS je sastavni dio Bosne i Hercegovine i, ukoliko vlasti ovog entiteta žele da slave 9. januar, onda trebaju dodati činjenicu da su u ime RS-a učinjeni mnogi zločini i nanesena velika materijalna šteta. ''Također, trebaju biti spremni kako za nadoknadu štete, tako i za procesuiranje svih onih koji su prouzrokovali da nastane ovakva RS'', kazao je Ramić. S druge strane, Džunuzović je kazao da je danas veoma mali broj knjiga koje govore o zločinima u BiH. Prema njegovim riječima, veći broj knjiga pišu oni koji su činili zločine. ''Ustvari, oni više kvazi – istražuju. U mnogim slučajevima se radi o lažnim podacima i o fabrikovanju podataka. Zbog toga, mislim da žrtve trebaju puno više pisati. Također, puno više historičari trebaju da se uključe'', kazao je Džunuzović.

Inače, ideja Udruženja ''Mladi muslimani'' podržana je i od drugih organizacija, pa je na nekoliko mjesta u BiH i dijaspori obilježen 9. januar kao dan kada je srpska intelektualna i politička elita 1992. godine definitivno i praktično pokrenula agresiju na BiH ne birajući sredstva da od BiH napravi srpsku zemlju, nastanjenu samo i isključivo Srbima. A što i ne kriju. Skupovi u kojima su seBošnjaci prisjetili agresije i genocida održani su pored Kalesije i u Gradačcu, Gračanici, Novom Pazaru, ali i u SAD-u i Danskoj.