Emocionalna alhemija iskušenja na primjeru zemljotresa u Turskoj i Siriji
Uzvišeni Allah kaže u Kur’anu: “Ta, zaista, s mukom je i last (olakšanje), zaista s mukom je i last”. Ibn Kesir r.a. u svom tefsiru Kur’ana pojašnjava ove ajete sa sljedećim hadisom: Allahov Poslanik sallallahu alejhi we sellem je rekao: “Kada bi muka došla i ušla u kamen, za njom bi došlo i olakšanje da muku istjera”.
Zemljotres koji je pogodio Tursku i Siriju je prilika da zastanemo i zamislimo se nad sobom, odgovornosti koju imamo u svojoj porodici, zajednici, poslu … i da unaprijedimo vještine, kapacitete, preveniramo štetno djelovanje prirodnih sila u okviru realnih mogućnosti.
Iz svake prirodne nesreće društvo ima priliku da izađe zrelije, da ispravi greške i da postavi nove društvene standarde. S druge strane oni koji su počašćeni da budu dio spasilačkih timova, humanitarnih i medijskih aktivnosti imaju ogromne mogućnosti da steknu nova iskustva i da unaprijede svoje vještine.
Svi oni koji su otišli u Tursku da pomognu će se vratiti mnogo jači i iskusniji i ako dođe do transformacije tog znanja i iskustva oni će ustvari najviše pomoći svom društvu.
Brojni članovi GSS-a, Civilne zaštite i drugih institucija koje su dostojanstveno predstavljali Bosnu i Hercegovinu ovih dana su svjedočili brojnim doživljajima koji će zasigurno obilježiti njihov život zauvijek.
Jednom takvom događaju svjedočio je Sedin Salić, novinar Media centra Islamske zajednice u BiH i portala Preporod.info, u Hataju.
On je svoje svjedočenje akcije spašavanja jedne starije ženske osobe i djevojčice prepričao u Jutarnjem programu Radija BIR.
- Jako je teško ostati hladan i smiren u ovakvim okolnostima. Ovo sinoć je bio najemotivniji detalj kojem smo do sada prisustvovali - kazao je Salić.
Ističe kako je njegov zadatak bio da snima tok spasilačke akcije, ali da jednostavno nije mogao pristati da samo to bude u prvom planu.
Proteklih dana svjedočimo mobilizaciji državnih institucija, vjerskih zajednica, humanitarnih organizacija i pojedinaca u Bosni i Hercegovini, Sandžaku, našoj dijaspori i bošnjačkoj zajednici u Turskoj. Sve navedeno je za pohvalu, ali ako ovo ne iskoristimo za uspostavljanje i zadržavanje kontakta i saradnje i standardizacije procedura nećemo biti spremni za neko novo slično iskušenje.
Naravno, svaki događaj generiše i negativne reakcije, djelovanje onih koji nemaju baš najbolje namjere. Česte su manipulacije informacijama, vijestima, fakenews i pokušaji političke eksplatacije događaja. Nažalost, ni ovaj događaj nije mogao proći bez islamofobnog djelovanja desničara i pojedinih medija. Najistaknutiji primjer je karikatura francuskog satiričnog časopisa “Charlie Hebdo” koja je objavljena na dan zemljotresa i koja je izazvala brojne reakcije. Nažalost, ova karikatura je zorno pokazala koliko je velik nivo islamofobnog naboja prema muslimanima u francuskom društvu koji svoje ishodište ima u višestoljetnom kolonijalnom i orijentalnom odnosu.
Piše: Sanadin Voloder