Održana prva promocija knjige Ejuba Hadžića "Čovjek snuje, Bog određuje - sjećanje mladog muslimana"
Ejub Hadžić je rođen 1925. godine u Kaknju, a veći dio svog radnog vijeka je prove u Africi gdje je radio za UN na projektima razvoja poljoprivrede. Godine 1949. je uhapšen u Zagrebu i osuđen zajedno sa ostalim pripadnicima Mladih muslimana na sedam godina zatvora.
„Ja sam danas sretan da u 98. godini doživim da se odštampa moja knjiga, moja sjećanja. Zahvalan sam Allahu na svemu i svima onima koji su učestvovali u tome. U knjizi ima naslov 'Dobrota pobjeđuje zlo'. Ja sam u mom dugom životu doživio i zlo i dobrotu. O zlu neću puno pričati. Osuđen sam bio na sedam godina zatvora samo zato što sam napisao tekst zašto je u islamu zabranjen alkohol. Od lijepih stvari posebno izdvajam događaj kad sam izašao iz zatvora i došao u Zagreb da završim fakultet, da dobijem dva potpisa koji su mi nedostajali. Kad sam ušao kod profesora i objasnio mu šta mi se desilo, on mi je objasnio da je nakon mog hapšenja dolazio jedan moja kolega da uzme taj potpis, ali on nije to prihvatio. Kasnije je vidio u medijima da sam u zatvoru i shvatio je da je pogriješio. Tad mi je rekao da je vrlo sretan da mi može dati sad potpis“, izjavio je Hadžić.
Pored navedenog on ističe jako prisan odnos sa porodicom Meniga kod koje je boravio tokom studiranja, a koji su čuvali njegovu sobu dok je bio u zatvoru i dali mu besplatan boravak da okonča školovanje.
Na promociji je, pored autora govorio profesor Mustafa Spahić koji je govorio o značaju djelovanja Mladih muslimana i podsjetio na njihove patnje u komunističkom sistemu.
„Ova knjiga je jedno živo svjedočanstvo čovjeka koji sad ima 98 godina kako život u okrilju vjere, sa osnovnom devizom kelimei-šehadetom može nadići, prevazići, sve ovodunjalučke, životne ispite, izazove, a da se ostane pri punoj svijesti, pameti, u punom integritetu i vanjskog i unutrašnjeg dijela ličnosti. Ona je posebno za mlađe generacije toliko neobična, u mislima nezamisliva, šta je mogli ne ljudi nego sistem, država, politika, raditi sa nevinih ljudi, koji nisu nikada ni jednog leptira ubili, a da su optuženi i presuđeni za terorističku djelatnost, a da se u svim presudama nikad nije navelo da su jednu državnu sijalicu razbili negdje na trgu“, kaže prof. Spahić.
On ističe da je ova knjigu poema o ženi, braku i ljubavi te da se treba čitati kao živi primjer življenja vjere kroz primjer životnog puta Ejuba i Munire čiji je brak trajao 56 godina.
Na 268 stranica knjige autor je, između ostalog, opisao svoj životni put, školovanje, rad u Africi za Ujedinjene nacije, djelovanje kroz Mlade muslimane, hapšenje, zatvor, privođenje u okviru "Sarajevskog procesa", djelovanje u Francuskoj tokom agresije na RBiH.
Anes Džunuzović, moderator promocije knjige istakao je da Hadžićeva autobiografija je vrijedan doprinos kulturi sjećanja.
„Ovu memorističku knjigu čine životna sjećanja Ejuba Hadžića, a njeno objavljivanje se poklopilo sa obilježavanjem godišnjice 'Sarajevskog procesa' kad je bio dio istrage i kada su njemu i njegovoj supruzi oduzeti pasoši zbog čega je morao otkazati angažman za UN u Mozambiku. On je uhapšen 24. maja 1949. i pušten je na slobodu na isti dan sedam godina kasnije. Osuđen je jer je napisao članak u kojem je objasnio zašto je muslimanima zabranjena svinjetina i alkohol i to ga je koštalo sedam godina robije. Ova promocija je večeras je jedinstven je svjedočimo događaju da čovjek koji ima 98 godina promovira svoju autobiografiju. Smatram da je to jedinstven primjer koji nije zabilježen“, naglašava Džunuzović.
Nakon Sarajeva, promocija će biti održana i u Kaknju u srijedu.
Mjesto održavanja promocije su prostorije Kluba prijatelja Fondacije "Muharem Berbić", odnosno dio rudnika uglja u kojem je jedan dio zatvora proveo Ejub Hadžić.
Na promociji će, pored autora, govoriti Nihad Talić, predsjednik OO "Mladi muslimani" Kakanj, Dženan Kubat, predsjednik Skupštine Udruženja "Mladi muslimani" BiH, Nizama Hadžić i mr. Alen Zečević.