Promocija knjige "Posljednji boj"
- Detalji
- Objavljeno utorak, 19 Novembar 2024 11:48
- Autor Sanadin
Ovo je knjiga koja govori o stanju u BiH danas. Ali, u njoj je obrađen i o izraelski genocid u Gazi koji i dalje traje. Jer, borba palestinskog naroda ne smije biti samo palestinska stvar. Ovo je i naša priča, jer su i Bošnjaci prošli isti put istrebljenja.
Pozivamo svjesne i savjesne ljude na promociju knjige "Posljednji boj" akademika dr. Adamira Jerkovića, u kojoj pišem o zločinu koji se vodi protiv Palestine i njegovim naporima da dođe do izraelskog premijera Benjamina Netanyanua.
Promocija će se održati u četvrtak 21.11.2024. u Veliku salu Općine Stari Grad u 18:30 h.
In Memoriam: Mevlida Serdarević (1942-2024)
- Detalji
- Objavljeno srijeda, 30 Oktobar 2024 18:04
- Autor Sanadin
Nakon teške bolesti u jutarnjim satima 30.10.2024. godine u 82 godini života u Sarajevu preminula je Mevlida Serdarević, višedecenijska aktivistica u oblasti očuvanja, zaštite i promocije kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Heregovine i bošnjačkog naroda.
Mevlida Serdarević je rođena 1942. godine u Dubrovniku gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je na Pravnom fakultetu u Sarajevu 1966. godine gdje je i provela svoj radni vijek.
Gotovo čitav radni vijek provela je na poslovima pravne zaštite baštine u Zavodu za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
U Muzeju Sarajeva obavljala je dužnost direktora ove institucije od 1998-2007. godine gdje je dala nezamjenjiv doprinos na unapređenju rad a i djelovanja Muzeja. Posebnu zaslugu ima za očuvanje i prezentaciju multietičnosti Sarajeva, kao temeljne vrijednosti zajedništva različitih vjerskih i etničkih skupina kroz stoljeća.
Autorica je monografije „Pravna zaštita kulturno-historijskog nalijeđa BiH (nastajanje, očuvanje, destrukcija), prve takve vrste u Bosni i Hercegovini. (Međunarodni centar za mir, biblioteka Baština, 1997.). Tokom svog plodonosnog rada objavila je knjige: Priče i legende trebinjskih Bošnjaka, Priče i legende bošnjačkih porodica – Mehmedbašići iz Stoca, Priče i legende bošnjačkih porodica iz Hercegovine i Bosne, te Serdarevići iz Ljubinja. Strast za kulturom pokazala je i kroz istraživanje bošnjačkog bontona i objavu, u koautorstvu, knjige na tu temu: Bošnjačka kultura ponašanja. Također, koautor je i knjige Dječiji bonton, te niza referata, tekstova i bilješki o običajima i kulturi bošnjačkih porodica.
Bila je aktivna u nekoliko nevladinih organizacija gdje je dala izuzetan doprinos, a u Vijeću Kongresa bošnjačkih intelektualaca vodila je Savjet za historiju i promociju očuvanja kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa te bila članica Upravnog odbora u dva mandata. Bila je ustrajna u borbi da se očuva i sačuva materijalna i nematrijalna baština Bosne i Hercegovine, a posebno Bošnjaka.
“Svaki spomenik kulture odražava kulturu najmanje dva naroda – onog naroda koji ga je napravio i onog koji ga je čuvao; i to sam govorila pred vojnicima tokom rata”, kazivala je Mevlida Serdarević.
(Preporod.info)
Sjećanje na emeritusa prof. dr. Omera Nakičevića: Bio je Omer svoga vremena
- Detalji
- Objavljeno utorak, 27 Avgust 2024 09:28
- Autor Sanadin
Sjećanje povodom preseljenja na ahiret emeritusa prof. dr. Omera Nakičevića održano je danas u amfiteatru Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu.
Prisutnim su se obratili dekan Fakulteta prof. dr. Mustafa Hasani, prof. dr. Zuhdija Hasanović, prof. dr. Adnan Jahić i prof. dr. Dževad Hodžić, u ime reisul-uleme i Rijaseta Islamske zajednice.
- Moramo istaći doprinos profesora Nakičevića ukupnoj obrazovnoj misiji i djelovanju Islamske zajednice ali i naučno-istraživačkim projektima Islamske zajednice, ali i šire akademske zajednice u Bosni i Hercegovini. Značajno je zadužio sve naše obrazovne ustanove i Islamsku zajednicu u cjelini - poručio je ovom prilikom prof. dr. Dževad Hodžić, direktor Uprave za obrazovanje i nauku Rijaseta Islamske zajednice.
Dodao je da nas je profesor zadužio i "putem svojih učenika i studenata, na koje je izvršio često dalekosežan utjecaj svojim podsticajima, ohrabrenjima, strogim zahtjevima, a istovremeno šarmom vlastite strogosti, otmjenosti, životne i profesionalne discipline i radne energije".
- Na mnoge studente i učenike je utjecao prvenstveno kao pedagog i učitelj, vjerodostojno im prenoseći svoju temeljnu poruku - život koji je prema islamskom učenju ulaganje, a ne trošenje, mora imati cilj kao svoje vitalno uporište, a onda slijede rad, borba strpljenje, disciplina, ustrajnost, privrženost, koje je profesor zahtjevao, svjedočeći ih vlastitim životom, životom koji je bio velik, ispunjen iskušenjima, uspravan i dostojanstven - akcentirao je Hodžić.
Dekan Hasani ovom prilikom podsjetio je na veliko naslijeđe profesora Nakičevića, ističući da je u njemu primjer za sve nas.
- Njegovo naslijeđe je veliko, razuđeno u smislu različitih polja djelovanja, jer je on bio profesor, naučnik, istraživač, pisac, odgajatelj, rukovodilac, dekan, neko ko je vodio razne projekte, neko ko je volio da se druži s ljudima, posebno s mlađim kako bi ih poticao na rad, učenje, znanje. Bio je vrlo zahtjevan čovjek, bio zahtjevan i kao profesor, tražio je od nas da puno radimo, ali smo ga svi voljeli, jer je bio principijelan, dosljedan - izjavio je dekan Hasani.
Profesor Nakičević je uvijek imao viši cilj - a to je potreba za znanjem, akcentirao je dekan.
- Nije se bavio ljudima, bavio se idejama i projektima. To je velika karakteristika.
Deset godina je bio u zatvoru, i poslije tih zatvorskih dana je često bio izložen raznim situacijama. Nevjerovatno, ljudima nije zamjerao, to je ljudska veličina. Imao je šta kome zamjeriti, ali je uspio da nadiđe, da oprosti, da kontekstualizira ljudska ponašanja oko sebe, to jeste njegova veličina, taj primjer bi danas mnogi trebali da slijede - naglasio je Hasani, te dodao da je profesor Nakičević neizmjerno volio Fakultet, i da je iza sebe ostavio uspješno provedene značajne, velike projekte, među kojima je obnova zgrade Fakulteta.
Kako je kazao prof. dr. Zuhdija Hasanović, koji je bio asistent rahmetli profesora, on je bio učitelj u učionici, ali i izvan nje, u životu, pa i više od toga.
- Ne samo da je učio, odgajao, nego je i pokazivao istinsku brigu za svakog svog učenika i studenta. Bio je roditelj", istaknuo je on.
Dodao je da "danas imamo dosta naučnika koji se bave hadisom i našom kulturnom historijom i nadamo se da će koliko-toliko uspjeti na tim poljima nadomjestiti gubitak kojeg osjeća akademska zajednica u Bosni i Hercegovini preseljenjem prof. dr. Omera Nakičevića na ahiret, ali, nažalost, dugo će trebati da se nadomjesti snaga ličnosti koju je svakim svojim činom, pokretom i riječju pronosio prof. dr. Omer Nakičević."
- Volio bih da ne zaboravimo njegove riječi: "Čovjek se mora truditi da bude najbolji u svojoj struci ako hoće da uspije, a najbolji se ne biva tek tako, nego se mora uložiti mnogo rada, mora se smisleno provoditi vrijeme, koristiti ga što bolje dok se može. Slaviti Allaha, dž.š., i raditi, ali istinski raditi".
Rahmetli profesor je bio paradigma Bošnjaka, vjernika, naučnika i pedagoga koji je cijeli svoj život u potpunosti posvetio obrazovanju mladih generacija, koji je jasno znao svoj cilj i nije se ustručavao podnijeti i najveće žrtve kako bi taj cilj ostvario. Bio je Omer svoga vremena - poručio je Hasanović.
Prof. dr. Adnan Jahić kazao je da su preseljenjem prof. dr. Nakičevića Bosna i Hercegovina i Bošnjaci ostali bez jednog od najsvjetlijih predstavnika intelektualne aristokratije, a Islamska zajednica bez znalca bogate islamske baštine.
- Njegova sjajna bibliografija i akademska karijera svjedoče o vrijednostima za koje se zalagao. Profesor Nakičević zaslužuje da bude uklesan zlatnim snovima u analima predanog rada i posvećenosti islamskim naukama i tradiciji, a budućim generacijama ostaje da iskoriste potencijal njegovog naslijeđa - akcentirao je on.
Program je moderirala prof. dr. Zehra Alispahić.
Nakon obraćanja, proučena je i hatma-dova.
Profesor Omer Nakičević je na bolji svijet preselio 23. augusta u 98. godini života, a njegovom smrti Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini, Univerzitet u Sarajevu, Fakultet islamskih nauka u Sarajevu ostali su bez uglednog profesora, istaknutog i društveno angažiranog intelektualca.
(MINA)
Reisul-ulema klanjao dženazu u odsustvu iranskom predsjedniku i njegovim saradnicima
- Detalji
- Objavljeno petak, 24 Maj 2024 15:14
- Autor Sanadin
Nakon dženaza-namaza zahvalnost je izrazio ambasador Republike Iran u Bosni i Hercegovini Abuzar Ebrahimi Torkaman.
„Koristim priliku da se svima vama posebno zahvalim na ovoj prilici koju ste pružili da zajednički obavimo dženaze-namaz uvaženom predsjedniku Islamske Republike Iran. Posebnu zahvalnost želim iskazati uvaženom reisul-ulemi (Husein-ef. Kavazoviću)“, rekao je amdasador Torkaman.
Osvrnuo se na poruku rhm. predsjednika Reisija za građane Bosne i Hercegovine koju mu je poručio prilikom preuzimanja ambasadorskog mandata prije osam mjeseci.
„Kada sam bio kod njega upitao sam da li imate neku poruku za građane Bosne i Hercegovine. Kazao mi je: 'Gdje god budeš išao, i s kim god se budeš susretao, kaži da su građani Bosne i Hercergovine naša velika braća.' Islamska Republika Iran uvijek je bila brat Bosne i Hercegovine“, poručio je ambasador Torkaman
Iranski predsjednik Ebrahim Reisi jučer je ukopan u svom rodnom gradu Meshadu.
Podsjećamo, reisul-ulema vrhovnom lideru Islamske Republike Iran Seyyedu Aliju Hosseini Khameneiu uputio saučešće, iskazavši, između ostalog, sollidarnost s iranskim narodom u ovim teškim trenucima.
„Mi danas tugujemo s Vama i Vašim narodom i dovimo za merhume i njihove porodice. Uz dove Uzvišenom Allahu da nastradalim podari svoju milost, njihovim porodicama sabur, a narodu Irana dostojanstvo u boli, ja Vas iskreno selamim“, napisao je reisul-ulema Kavazović.