Marginalizacija vlastitog bića
Da li Mladi Muslimani trebaju da ponovo pređu u ilegalu?
Autor: dr Džemal Muftić
Interesantno, u okrilju jednog udruženja rodi se ideja, osnuje se pokret, odnosno stranka. Stranka dobije vlast, a zatim, malo po malo se distancira od udruženja iz kojeg je ponikla. Dok je značajnom broju pojedinaca to udruženje, nekadašnja ilegalna organizacija, pomagala u političkoj promociji bila im je interesantna. Sada, ne samo da to udruženje nema nikakve potpore onih koje je promaklo, ono se čak marginalizira, postaje nepopularno biti njegov član.
Udruženje "MM" koje se bavi promicanjem temeljnih vrijednosti Bošnjaka i podizanjem političke svijesti kao da je na pragu da ponovo pređe u ilegalu. Zašto?
Čini se da je najvećim dijelom do samih Bošnjaka, prije svega onih koji su direktno ili indirektno u vlasti, pa su tek onda neki "Drugi " krivi za takvo stanje. Pod ovim drugim se prvenstveno podrazumijeva tzv. "Međunarodna zajednica." Prvi su naravno ograničeni u političkom segmentu, ali zato nisu kada su u pitanju lični interesi . U situaciji tzv. prekinutog, ali ne i završenog rata odnosno agresije (pro)bosanski političari ne samo da žive po standardu daleko višem od prosječnog bh. građanina nego je njihovo ponašanje moglo bi se reći ležerno.
Međunarodna zajednica, za koju se ne može reći da nije uvela red u mnoge segmente ove države, gradi državu prema sebi. Jedan od najbitnijih segmenata svakog društva - obrazovanje uskoro dobiva potuno nove konture, znači pored političkog i ekonomskog desiti će se i udar na svijest. To nam je dobro poznato iz bliže historije, koliko je samo agresivna ateizacija kroz obrazovni sustav uneredila generacija. Nedavno je u javnoj anketi jednog ženskog magazina, dječak (Bošnjak), od 16 g. izjavio da "Sve treba izbrisati" i vratiti na stanje od prije rata, kada je u pitanju reforma obrazovanja. Zar su njegovi roditelji koji su ga vjerovatno odgajali zaboravili stravičan genocid nad Bošnjacima? Generacije Bošnjaka poslije Drugog svijetskog rata su otišle u samozaborav, pa se desila 1992. Čini se da je na pomolu izgradnja nekog novog bratstva i jedinstva, ali po Zapadnom receptu. Organizacije i udruženja koje bi radile ili rade na podizanju vjerske i političke svijesti kod Bošnjaka se pokušavaju polahko i sistematično anatemizirati. Tome u svakom slučaju doprinosi sveukupna Zapadna antislamska kampanja, posebno od 11. septembra 2001.