Novo vrijeme u arapskom svijetu

slika02Posljednjih sedmica Izrael je pojačao napade na pojas Gaze. Ti napadi koincidiraju sa odlukom Mahmuda Abbasa da posjeti Gazi. Odluci Mahmuda Abbasa da posjeti Gazu usprotivio se izraelski premijer Natanjahu, stavivši palestinsku upravu pred izbor između kompromisa sa Izraelom i pomirenja sa Hamasom. Potom su izraelski tenkovi i avioni granatama i raketama napali poja s Gaze. Tom prilikom je ranjeno i ubijeno na desetine nedužnih Palestinaca.


Prema mišljenju nekih političkih analitičara, teško je vjerovati da će intenziviranje izraelske agresije u pojasu Gaze doprinjeti urgentnom pomirenju dvaju suprotstavljenih palestinskih strana (Hamasa i Fataha), ali je, isto tako, malo vjerovatno da će ovi napadi u konačnici spriječiti pomirenje.

Gaza – intenziviranje izraelske agresije

Ovi analitičari su u izjavi za Al Džeziru podsjetili da Tel Aviv nastoji održati postojeći jaz među Palestincima. Jususf Al Šarkavi, politički analitičar i penzionisani general je izjavio: „Abbasova odluka da posjeti Gazu nema nikakve veze sa pojačanim izraelskim napadima na pojas Gaze. Za nacionalno pomirenje potrebna je ozbiljnost Fataha, a teško je vjerovati da bi intenziviranje izraelske agresije na Gazu moglo doprinijeti brzom pomirenju među Palestincima“, kaže Šarkavi i dodaje: „Određeni faktori primoravaju Izrael na promjenu politike i ne poduzimanje opsežnih napada na Gazu, a najznačajniji od tih faktora svakako su najnovije promjene u Egiptu i protivljenje ove zemlje napadima izraelske vojske na Gazu.“ Ibrahim Abraš, još jedan od političkiha analitičara, izjavio je da unutarpalestinska kriza predstavlja rezultat zavjere Izraela, te produbljivanje jaza među Palestincima ide u prilog Tel Avivu. Abraš nadalje podsjeća da je do intenziviranja izraelskih napada na Gazu došlo baš u vrijeme značajnih regionalnih i međunarodnih promjena. Salih Al Na'ami, ekspert za politička pitanja Izraela, naglasio je da tel Aviv ne želi da dođe do palestinskog pomirenja, jer to nije u interesu Izraela. On naglašava da je proces nacionalnog pomirenja zapao u ćorsokak, te da njegova realizacija iziskuje mnogo povoljnije okolnosti. Ovaj politički analitičar dodaje: „Govoriti o nacionalnom pomirenju u okolnostima nastavka djelovanja na gušenju pokreta otpora, sasvim je nerazumno.“

Egipatsko upozorenje Izraelu

Neki diplomatski izvori Ministarstva vanjskih poslova Egipta saopćili su da je dr. Nabil Al Arabi, ministar vanjskih poslova Egipta, uputio Raviju Baraku, generalnom direktoru izraelskog Ministarstva vanjskih poslova upozorenje u vezi sa posljedicama bilo kakve vojne akcije usmjerene protiv Palestinaca u pojasu Gaze. Al Arabi je od Baraka zatražio da Tel Aviv ostane dosljedan smirivanju situacije u Palestini, jer bi svaka vojna aktivnost usmjerena na Gazu mogla imati opasne posljedice po cijeli region. Ovaj egipatski zvaničnik je kritikovao politiku cionističkog režima, posebno izraelskih vojnih zvaničnika koji smjeraju izvršenje agresije na pojas Gaze. Šef egipatske diplomatije kritikovao je i prijetnje Amusa Golada, šefa političko-sigurnosnog odjela izraelskog Ministarstva odbrane, u vezi sa prekidom mira sa Egiptom. Al Arabi je istakao da politika Tel Aviva prema Palestincima i inteziviranje napada hebrejske vojske na stanovnike Gaze, može dovesti do kraha mirovnog procesa. On je dodao: „Poltika Egipta koja se temlji na suprotstavljanju i osuđivanju svakog vida ataka na civile, ostaje nepromijenjena.“

Stižu nova vremena

Dr. Mohammad Salim Al-Awa na seminaru kojeg je u četvrtak, 24.03.2011. godine, organizirala egipatska advokatska komora u pokrajini Al Bahira rekao je: „Naše neslaganje sa cionističkim režimom nema dogmatske korijene, već se tiče priznanja tog etniteta. Mi se ne borimo protiv Izraela zato što se on protivi našim vjerovanjima, već zato što je okupirao našu zemlju.“ Veliki mislilac kaže: „Nestanak cionističkog režima bliži je nego ikad do sada. Trebamo se pripremiti za vrijeme koje slijedi.“

slika01

slika03